baner-odblaskowa

5 wrzenia 2017 roku w naszych szkoach odbya si kolejna odsona akcji ?Narodowego Czytania?, nad ktr patronat honorowy sprawuje para prezydenck od 2012 roku. Zostaa zainicjowana wspln lektur Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w caej Polsce odbyo si czytanie dzie Aleksandra Fredry, a podczas nastpnych edycji przeczytano kolejno: Trylogi Henryka Sienkiewicza oraz Lalk Bolesawa Prusa. W ubiegym roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. Przez ponad 11 godzin powie Sienkiewicza czytali znani aktorzy. W caej Polsce i za granic Quo vadis przeczytano w ponad 2200 miejscach.

W tym roku czytalimy fragment ?Wesela? Stanisawa Wyspiaskiego. Fina tegorocznej edycji odby si w  sobot 2 wrzenia br. Dramat Wyspiaskiego zwyciy podczas internetowego gosowania spord czterech propozycji.

Prezydent Andrzej Duda skierowa do Polakw nastpujce sowa- (?) warto po raz kolejny, mam nadziej ? bo jestem przekonany, e kady ju czyta w swoim yciu Wesele ? t pikn pozycj naszej literatury przeczyta. Przeczyta j razem, przypomnie sobie te niezwykle wane dla naszej historii, dla naszej kultury, dla wanie fundamentw tego, co nazywamy polskoci, te niezwykle ciekawe wersy dramatu, arcydramatu Stanisawa Wyspiaskiego

Dzieo Wyspiaskiego konkurowao z Przedwioniem Stefana eromskiego, Pamitkami Soplicy Henryka Rzewuskiego i Beniowskim Juliusza Sowackiego.

Przygotowania do tego dnia rozpoczy si ju w sierpniu rejestracj w systemie, dziki czemu otrzymalimy okolicznociow piecz, ktra posuya nam do skadania pamitkowego stempla na przyniesionych pozycjach ksikowych oraz pod adekwatnym tematem lekcji jzyka polskiego.

Caa uroczysto rozpocza si o godzinie 9:00 na korytarzu szkolnym, gdzie zgromadzili si uczniowie i nauczyciele ze 100 % frekwencj. Pani dyrektor powitaa wszystkich gorcymi sowami i zwrcia uwag na potrzeb dbaoci o polszczyzn oraz wzmocnienie poczucia wsplnej tosamoci. Nastpnie wysuchalimy przemwienia pary prezydenckiej, wygoszonego w Ogrodzie Saskim 2 wrzenia Narodowe Czytanie rozpoczy ? pani dyrektor Aniela Staszel i wicedyrektor Renata Zieliska, wcielajc si w rol yda i Modego Pana. Kolejno wybrane fragmenty czytali uczniowie z klas gimnazjalnych oraz 7 i 6 klasa szkoy podstawowej. Dodatkow atrakcj pomidzy czytaniem byo ogldanie fragmentw filmu Andrzeja Wajdy ?Wesele? - ze szczeglnym zwrceniem uwagi na pie kocow w wykonaniu Czesawa Niemena ?Miae chamie zoty rg, miae chamie czapk z pir, osta ci si jeno sznur??? Akcja zakoczya si o godzinie 12: 00.

Jest to dziaanie, ktre na stae weszo w nasz szkolny kalendarz imprez i ma szczeglny dla poziomu czytelnictwa wymiar, a jego promowanie jest naszym nadrzdnym celem.

Serdecznie dzikujemy wszystkim suchaczom za przybycie i aktywny udzia w tym wicie literackim. Ju dzi zapraszamy na przyszoroczn edycj.

Cieszymy si, e razem moglimy popularyzowa twrczo wielkiego pisarza - Stanisawa Wyspiaskiego, wsplnie rozwija zainteresowania historyczne naszych uczniw oraz uwraliwia modych Polakw na rodzim kultur, literatur i polsk tradycj.